Bułeczki drożdżowe - świnki nadziewane salami

Pyszne i zdrowe bułeczki drożdżowe nadziewane salami ( lub kiełbaską, mortadelą, szynką, boczkiem, ... ) 
Bułki drożdżoweSKŁADNIKI


0,5 KG MĄKI
10 G DROŻDŻY
200 ML LETNIEGO MLEKA
1 PŁASKA ŁYŻECZKA CUKRU

1 jajko + 1 do posmarowania
1 PŁASKA ŁYŻKA SOLI

70 g masła lub 3 łyżki oleju z oliwek


Kilka plasterków salami
Ziarenka pieprzu
Wykałaczki
Papier do pieczenia


SPOSÓB PRZYGOTOWANIAPrzygotować  200 ml letniego mleka z którego odlać pół szklanki,  dodać cukier, rozkruszone drożdże, zamieszać delikatnie i przykryć folią spożywczą -  tak przygotowany rozczyn odstawić na 5 minut. W międzyczasie dodać sól do pozostałego mleka, przesiać mąkę. Na środku mąki zrobić dołek wlać do niego nasze lekko wyrośnięte drożdże, roztopione masło ( lub olej ), jajko oraz pozostałe mleko.

Wyrobć ciasto na gładką kulę, w razie potrzeby podlać odrobiną wody lub podsypać mąką. Zależy to od wilgotności mąki.  Tak przygotowanym ciastem rzucić mocno i kilkakrotnie o podstawę na której jest przygotowywane. Wywinąć obustronnie pod spód  i odstawić do wyrośnięcia. Naczynie , w którym ma podwoić swoją objętość ciasto, przykryć folią spożywczą lub włożyč do czystego woreczka plastikowego, reklamówki i odstawić w ciepłe miejsce np do zamkniętego piekarnika. Ciasto powinno wyrastać około 5 godzin, ponieważ krótszy czas wyrastania często powoduje niestrawność - po spożyciu źle wyrośniętego wyrobu.Z ciasta uformować wałek i podzielić na 12 części ( zostawiając odrobinę ciasta na uszy i ogonki dla bułeczkowych świnek). Na każdej położyć plasterek salami ( lub innego nadzienia ) zebrać brzegi do środka wciskając tak  jakby się chciało zawiązać sakiewkę.

Uformować w ten sposób wszystkie części ciasta. Do każdej uformowanej kulki dolepić uszy i ogonki zwilżając odrobiną wody lub rozmąconym jajkiem. 


Ziarenka pieprzu użyć do zrobienia oczu a przy pomocy wykałaczek przymocować nos. 

Tak przygotowane świnki ułożyć na papierze do pieczenia, przykryć i odstawic do wyrośnięcia na 1 godzinę.Świnki zwiększyły swoją objętość,  teraz wystarczy delikatnie wyjąć wykałaczki , posmarowac rozmąconym jajkiem lub mlekiem i wstawić do nagrzanego piekarnika 160 ° na około 15 minut. Gdy bułeczki zarumienią się, odstawić do przestygnięcia.


SMACZNEGO :)

Komentarze

instagram @zielonacukinka

Popularne posty