Drożdżówka z nutelką

Pyszna drożdżówka z nutellą to ciasto drożdżowe w nowej formie, do przygotowania z kremem czekoladowym, makiem lub marmoladą :)

Drożdżówka z nutelką
SKŁADNIKI


400 g mąki tortowej
200 ml letniego mleka
100 g cukru
 25 g świeżych drożdży
2 żółtka
30 g masła lub margaryny ( roztopione )
aromat waniliowy
szczypta soli
200 g nutelki
1 jajko do posmarowania

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA


Do 100 ml ciepłego mleka dodać drożdże, łyżkę cukru i mąki - wykonać zaczyn  i zostawić przykryte na 15 min.


Mąkę przesiać dodać resztę cukru,aromat waniliowy, szczyptę soli, żółtka, roztopione masło resztę mleka oraz zaczyn ze świeżych drożdży.  Wyrobić ciasto tak, aby było gładkie i elastyczne, nastepnie przekłożyć do dużej miski, przykryć folią spożywczą i odstawić do wyrośnięcia -podwojenia objętości.Po tym czasie ciasto podzielić na 4 części.Każdą rozwałkować na podsypanej mąką stolnicy na okrąg o średnicy 28 cm. Jeden płat drożdżowy przekładamy na papier do pieczenia. Smarujemy 1/3 nutelli, zostawiając ok. 1-2 cm wolnego miejsca od brzegów. Przykryć drugim i ponownie posmarować  nutelką.Przykryć trzecim i ponownie posmarować. Przykryć czwartym płatem i lekko docisnąć.Przy pomocy talerza lub innego naczynia o śr. około 28 cm odkroic nożem lub rolką do pizzy nadmiar ciasta. Na środku ciasta szklanką odcisnąć okrąg.Wyciąć osiem części  nie przecinając małego kółka na środku.Następnie podzielić na 16 części. Brzegi zlepić przy pomocy widelca. Każde dwa sąsiadujące ze sobą kawałki wywinąć dwukrotnie w kierunkach przeciwnych do siebie (jeden w prawą stronę,  drugi w lewą strone).

Drożdżówka


Przełożyć do formy o 28 cm ponownie przykryć folią spożywczą i odstawić do wyrośnięcia jeszcze na pół godziny.Posmarować żółtkiem, piec w nagrzanym do 180° C piekarniku przez około 30 minut.SMACZNEGO :)

Komentarze

instagram @zielonacukinka

Popularne posty