Wielkanocny chlebek neapolitański

Pyszny Wielkanocny chlebek neapolitański to orginalny przepis na domowy chleb tradycji włoskiej.Orginalny i pyszny przepis.


Wielkanocny chlebek neapolitański

SKŁADNIKI


500 g mąki
25 g świeżych drożdży
50 g smalcu ze skwarkami
250-300 g letniej wody
2 łyżeczki soli
1 łyżeczka cukru
200 g  żółtego sera
150 g salami i szynki
pieprz
5 jajek +1 żółtko

SPOSÓB PRZYGOTOWANIAŚwieże drożdże połączyć z cukrem i częścią letniej wody , przykryć folią spożywczą  i poczekać kilka minut aż wyrosną.W dużym naczyniu połączyć mąkę z rozpuszczonymi drożdżami, resztą letniej wody, solą, smalcem , pieprzem i zagnieść ciasto.Po dokładnym wyrobieniu powinno byc miękkie i elastyczne (smalec można zastąpić innym tłuszczem np. olejem z oliwy).  Przykryć naczynie folią spożywczą i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.Gdy ciasto podwoi objętość rozwałkować na podłużny placek o grubości ok 1 cmDodać porojoną w kostkę wędlinę i ser poczym zawinąć ciasno w wałek.

Przełożyć do okrągłej foremki najlepiej z kominową podstawą wysmarowanej tłuszczem lub wyłożonej papierem. Na górze ułożyć surowe jajka. W każdym jajku należy zrobić dziurkę szpileczką, co zapobiegnie pęknięciu podczas pieczenia w piekarniku.Na każdym jajku nalepić kawałki ciasta na krzyż następnie odstawić do wyrośnięcia aż urośnie do brzegów formy.


 Ze względu na obecość sera i wędlin czas  wyrośnięcia może potrwać około 2 godzin. Posmarować rozmąconym jajkiem i  piec w nagrzanym do 160°C przez 10 minut a następnie zwiększyć temperaturę do 180 °C i piec przez następne 50-60 minut.

SMACZNEGO:) 


instagram @zielonacukinka

Popularne posty